Rozdíl mezi základní a vyšší úrovní v maturitním katalogu

Pozorný čtenář maturitních katalogů předmětu Informatika úrovně Z a V zjištuje, že většina bodů se neliší, zejména v prvních šesti kapitolách katalogu. Je to pravda, vyšší úroveň jen lehce doplňuje základní úroveň o mírně technologičtější přístup. Kde jsou tedy největší rozdíly? Vidím je ve třech oblastech:

Tvorba webu. V základní úrovni jde „naklikání“ webu pomocí webové služby. Ve vyšší úrovni o editaci (ne vytváření od začátku) HTML a CSS kódu. Potřebné množství znalostí je opravdu výrazně vyšší, i když se předpokládá stažení vzorové šablony a její editace, přesto je potřeba znát dobře strukturu HTML souboru, základní tagy a parametry CSS. To vše předpokládá zkušenosti s tvorbou webu na úrovni editace kódu.

Návrh a tvorba databáze včetně základů SQL. Samozřejmě jednoduché databáze skládající se z několika tabulek, odborníci na podnikové databáze by se asi usmívali, ale přesto je to zásadní rozdíl oproti základní úrovni, kde se předpokládá pouze pochopení významu databází a jejich využívání, tj. plnění a editace dat, ne schopnost návrhu základní struktury jednoduché databáze.

Programování, strukturováné, objektové i vizuální. Asi nějvětší „skok“ oproti základní úrovni, kde jde pouze o pochopení pojmu algoritmus a vědomí, že jakýsi přesný strukturovaný postup je za většinou vědommých činností. Ve vyšší úrovni se opravdu programuje, množství požadovaných dovedností je oproti základu mnohonásobné.

Did you enjoy this post? Why not leave a comment below and continue the conversation, or subscribe to my feed and get articles like this delivered automatically to your feed reader.

Comments

Zatím nemáte žádné komentáře.

Komentáře bohužel nejsou v současné době povoleny.